Världens största hästfest är inne på sin andra dag uppe på norra island, platsen heter Hólar och är till vardags universitet men nu fungerar det som tillflyktsort för hästtokiga. Idag så har det varit A-flokks uttagningar, Uttagningar i Teenage class och B-Flokk semifinaler.Hrannar frá Flugumýri II med ryttarinnan  Eyrún Ýr Pálsdóttir leder än så länge uttagningen i A-flokk på hela 9,06.

 

13557711_10154517507808029_8014328854554992562_n

 

 

 

 

 

 

 

#  Horse / Rider
1 Hrannar frá Flugumýri II / Eyrún Ýr Pálsdóttir 9,06
2 Arion frá Eystra-Fróðholti / Daníel Jónsson 8,96
3 Örvar frá Gljúfri / Jón Óskar Jóhannesson 8,83
4 Skýr frá Skálakoti / Jakob Svavar Sigurðsson 8,82
5 Krókus frá Dalbæ / Sigursteinn Sumarliðason 8,80
6 Nagli frá Flagbjarnarholti / Sigurbjörn Bárðarson 8,79
7 Undrun frá Velli II / Elvar Þormarsson 8,77
8 Sif frá Helgastöðum 2 / Teitur Árnason 8,77
9 Gangster frá Árgerði / Stefán Birgir Stefánsson 8,75
10 Sjóður frá Kirkjubæ / Guðmundur Björgvinsson 8,72
11 Nói frá Stóra-Hofi / Steingrímur Sigurðsson 8,72
12 Hersir frá Lambanesi / Jakob Svavar Sigurðsson 8,70
13 Narri frá Vestri-Leirárgörðum / Þórarinn Eymundsson 8,70
14 Binný frá Björgum / Kári Steinsson 8,68
15 Brigða frá Brautarholti / Þórarinn Eymundsson 8,68
16 Milljarður frá Barká / Þórarinn Eymundsson 8,66
17 Þór frá Votumýri 2 / Daníel Jónsson 8,66
18 Prins frá Hellu / Ísleifur Jónasson 8,65
19 Hnokki frá Þúfum / Mette Mannseth 8,64
20 Villingur frá Breiðholti í Flóa / Árni Björn Pálsson 8,62
21-22 Askur frá Syðri-Reykjum / Hinrik Bragason 8,62
21-22 Kunningi frá Varmalæk / Líney María Hjálmarsdóttir 8,62
23 Karl frá Torfunesi / Mette Mannseth 8,61
24 Gormur frá Efri-Þverá / Sigurður Vignir Matthíasson 8,59
25 Seiður frá Flugumýri II / Sigurður Rúnar Pálsson 8,57
26-27 Snillingur frá Íbishóli / Magnús Bragi Magnússon 8,56
26-27 Tildra frá Varmalæk / Daníel Jónsson 8,56
28 Byr frá Borgarnesi / Hinrik Bragason 8,55
29 Þröstur frá Efri-Gegnishólum / Bergur Jónsson 8,55
30-31 Laxnes frá Lambanesi / Reynir Örn Pálmason 8,54
30-31 Sálmur frá Halakoti / Atli Guðmundsson 8,54
32 Greipur frá Lönguhlíð / Hans Kjerúlf 8,54
33 Freyr frá Vindhóli / Sigurður Vignir Matthíasson 8,54
34 Uggi frá Bergi / Viðar Ingólfsson 8,54
35 Kerfill frá Dalbæ / Sigursteinn Sumarliðason 8,54
36 Hlekkur frá Saurbæ / Pétur Örn Sveinsson 8,53
37 Starkarður frá Stóru-Gröf ytri / Sigurður Vignir Matthíasson 8,52
38 Prinsinn frá Efra-Hvoli / Lena Zielinski 8,51
39 Dynur frá Dalsmynni / Bjarni Jónasson 8,50
40 Hrókur frá Efsta-Dal II / Guðmundur Björgvinsson 8,50
41 Segull frá Akureyri / Bjarni Jónasson 8,50
42-43 Krókur frá Ytra-Dalsgerði / Anna S. Valdemarsdóttir 8,49
42-43 Kinnskær frá Selfossi / Edda Rún Ragnarsdóttir 8,49
44 Kiljan frá Steinnesi / Guðmundur Björgvinsson 8,48
45-46 Frigg frá Hvolsvelli / Elvar Þormarsson 8,47
45-46 Kvika frá Grenjum / Reynir Örn Pálmason 8,47
47 Bruni frá Brautarholti / Viðar Ingólfsson 8,47
48 Stáss frá Ytra-Dalsgerði / Ævar Örn Guðjónsson 8,45
49 Stígandi frá Neðra-Ási / Elvar Einarsson 8,45
50 Gáll frá Dalbæ / Sólon Morthens 8,44
51 Þruma frá Efri-Þverá / Jóhann Kristinn Ragnarsson 8,44
52 Eyvör frá Neskaupstað / Reynir Jónsson 8,41
53 Náttúra frá Hofi á Höfðaströnd / Barbara Wenzl 8,40
54 Spói frá Litlu-Brekku / Sigurbjörn Bárðarson 8,39
55 Snær frá Keldudal / Fredrica Fagerlund 8,37
56 Sleipnir frá Lynghóli / Agnes Hekla Árnadóttir 8,37
57 Kolbrá frá Söðulsholti / Halldór Sigurkarlsson 8,36
58 Sól frá Reykhólum / Hrefna Rós Lárusdóttir 8,34
59 Kveikur frá Ytri-Bægisá I / Snorri Dal 8,34
60 Fengur frá Reykjarhóli / Konráð Axel Gylfason 8,34
61 Haukur frá Ytra-Skörðugili II / Sindri Sigurðsson 8,34
62-64 Klókur frá Dallandi / Adolf Snæbjörnsson 8,33
62-64 Sæmundur frá Vesturkoti / Þórarinn Ragnarsson 8,33
62-64 Vænting frá Hrafnagili / Viðar Bragason 8,33
65-66 Álvar frá Hrygg / Páll Bragi Hólmarsson 8,32
65-66 Flögri frá Efra-Hvoli / Árni Sigfús Birgisson 8,32
67 Klemma frá Koltursey / Elías Þórhallsson 8,32
68 Teigur frá Ásatúni / Finnur Jóhannesson 8,29
69 Kvistur frá Strandarhöfði / Ásmundur Ernir Snorrason 8,28
70 Orka frá Syðri-Völlum / Jónína Lilja Pálmadóttir 8,28
71 Gosi frá Staðartungu / Finnur Bessi Svavarsson 8,27
72 Eskill frá Lindarbæ / Guðrún Margrét Valsteinsdóttir 8,25
73 Vængur frá Grund / Þórarinn Eymundsson 8,24
74 Sigrún frá Syðra-Holti / Anton Níelsson 8,22
75 Halla frá Fremri-Gufudal / Styrmir Sæmundsson 8,22
76 Hátíð frá Syðra-Fjalli I / Birna Hólmgeirsdóttir 8,21
77 Konungur frá Hofi / Finnur Bessi Svavarsson 8,21
78 Gýgur frá Skáney / Haukur Bjarnason 8,20
79-80 Álfadís frá Hafnarfirði / Adolf Snæbjörnsson 8,19
79-80 Styrkur frá Bjarnanesi / Friðrik Reynisson 8,19
81 Gyllir frá Skúfslæk / Katrín Eva Grétarsdóttir 8,19
82 Prestur frá Borgarnesi / Máni Hilmarsson 8,17
83-84 Magnús frá Feti / Sara Rut Heimisdóttir 8,17
83-84 Flauta frá Bakkagerði / Ragnar Magnússon 8,17
85 Kolka frá Hákoti / Hrefna María Ómarsdóttir 8,06
86 Fossbrekka frá Brekkum III / Þorsteinn Björn Einarsson 8,05
87 Laufi frá Syðra-Skörðugili / Eline Schriver 8,04
88 Gróði frá Naustum / Steingrímur Sigurðsson 8,02
89 Eva frá Strandarhöfði / Stella Sólveig Pálmarsdóttir 7,92
90 Þytur frá Skáney / Haukur Bjarnason 7,89
91 Ganti frá Dalbæ / Þóranna Másdóttir 7,86
92 Ester frá Eskiholti II / Jóhannes Magnús Ármannsson 7,85
93 Atlas frá Lýsuhóli / Jóhann Kristinn Ragnarsson 7,79
94 Þórdís frá Hvammsvík / Styrmir Sæmundsson 7,76
95 Óskahringur frá Miðási / Kári Steinsson 7,66
96 Galdur frá Reykjavík / Daníel Jónsson 7,66
97 Logn frá Þingholti / Máni Hilmarsson 7,59
98 Sproti frá Sauðholti 2 / Jóhann Kristinn Ragnarsson 7,47
99 Nunna frá Blönduósi / Bjarni Sveinsson 7,39
100 Hnokki frá Þóroddsstöðum / Bjarni Bjarnason 7,28
101 Ákafi frá Brekkukoti / Hörður Óli Sæmundarson 7,25
102-1 Dögg frá Efri-Rauðalæk / Baldvin Ari Guðlaugsson 7,19
102-1 Þeyr frá Prestsbæ / Julina Veith 7,19
104 Dósent frá Einhamri 2 / Daníel Gunnarsson 0,00

 

Publicerat av